Mundialido 2013: primul succes apartine Romaniei

Mundialido 2013: primul succes apartine Romaniei Duminica trecuta a inceput in mod oficial a cincisprezecea editie a Mundialido. Ca in fiecare an, inainte de meciul de deschidere, ce vedea in teren Romania care detine titlul de invingatori 2012, echipele participante au defilat pe terenul de joc, purtand cu ei steagurile tarilor respective. Protagonistii erau asteptati in afara terenului de joc de multe chioscuri bogate cu delicatese etnice. De la sarat la dulce, fiecare persoana a putut cunoaste si gusta bucataria altor tari, intr-o atmosfera de sarbatoare si relaxare. La ora 19:30, au coborat pe teren echipele protagoniste de la prima infruntare: Romania ?i Albania. In ciuda timpului de toamna si vintul rece ce sufla pe terenul “Athletic 2000, jucatorii erau plini de energie si gata sa se afirme pentru a onora culorile tarilor respective. A-i observa era un grup mare de fani: romani, albanezi dar si multi columbieni si italieni, marochini, spanioli, japoneji, congolezi. Un amestec de culori, limbi si sunete. Inainte de a da start jocului ambele echipe s-au aliniat in mijlocul campului pentru fotografii si pentru ascultarea imnurilor nationale.

Romania demonstreaza de la inceput superioritate tactica fata de adversarul invins cu 4-4-2. La rindul sau, Albania incearca sa se apere in mod ordonat, cu o linie de cinci in aparare protejata de centrul terenului aglomerat. Dupa o lunga perioada de studiu, echipa castigatoare de anul trecut a impus jocul. Intii cu doua sanctiuni periculoase de la margine, apoi cu unele actiuni in profunzime interpretate corect de apararea albaneza care pune adversarii in afara jocului. Mundialido 2013: primul succes apartine Romaniei Echipa antrenata de Doda, cu toate acestea, nu poate face nimic la minutul 30’, atunci cind capitanul Romaniei scoate din cilindru un fantastic sut ce trece intersectia si intra in plasa pe la spatele portarului. “Vulturii” cauta in zadar egalizarea printr-un mod de joc curajos dar confuz, si echipa lui domnul Beca nu are nici o problema sa apere vantajul. Se merge in pauza cu scorul de1 la 0.

In timpul pauzei, Edmond Godo candidat in calitate de consilier la prima primarie pentru PD, incearca sa incurajeze echipa albaneza: “Mi-am luat o pauza de la campanie pentru a sprijini acesti baieti, speram sa putem recupera in a doua jumatate a jocului.”

In a doua jumatate, cu toate acestea, scenariul nu se schimba. Romania atinge numai dupa 3 minute scorul de 2 la 0. Mingea furata la mijlocul terenului, trecere de la dreapta, stop de piept si o aruncatura ce lasa uimit portarul albanez. Valvataie in tribune pentru un goal care se candideaza de a fi printre cele mai frumoase din editia 2013. Dupa dublarea romaneasca jocul se stinge cu putine actiuni demne de retinut. La al 17’ , insa percutorul cu tricoul galben prins intre rindurile adversarilor se intinde pe suprafata de rigoare. Arbitrul da pedeapsa extrema. Mingea intr-o parte iar portarul in alta parte si 3 la 0. Mandria albaneza si constientizarea de a nu mai avea nimic de pierdut incarca “vulturii” cu tricoul rosu, care reusesc sa marcheze goalul steagului, chiar înainte de fluierul final. Romania, deci cistiga primele puncte ale grupului A, confirmandu-se unul dintre concurentii pentru victoria finala.