Mundialido 2013, bis-ul Romaniei

mundialidoIarasi Romania, exact ca si anul trecut echipa d-lui Beca a invins cea de-a XV-a editie a Mundialido devenind astfel echipa cea mai puternica cu cele cinci succese, in comparatie cu Capo Verde ramasa la patru. Conform back to back – zis ca jargon – pentru Stemat si colegii sai, dupa succesul din 2000-2001, al treilea triumf din cele ultime patru meciuri, apare intrebarea, cum ar fi posibil de depasit un asemenea rezultat. Mai ales ca Ucraina, la debutul sau in finala, in primul timp nici nu pierduse, doar in cea de-a doua fractiune, inexperienta si oboseala au facut astfel ca rezultatul sa nu lase nici o cale de atac: 3-0 cu doua goluri a lui Stemat si glolul capitanului.

Initial intalnirea pe terenul Atletico 2000, gustarea  dinaintea cinei, un amical intre o selectie dintre jucatorii echipei Mundialido si echipa infiintata de Unar – reteaua Near, alcatuita din membrii centrului de adapost, originari din toata lumea. Pentru cronica, rezultatul final este 2-2. Deci premiile, avand Cupa Presedintelui Republicii pentru fairplay-ul Russiei novice, iar intre timp recunoasterile pentru cel mai bun portar si cel mai bun inaintas au fost inmanate jucatorilor ce urmau sa fie protagonisti mai tirziu, ucraineanul Gargaun si romanul – acelasi Stemat.

Publicul se agita pentru inceputul meciului, ambele echipe sunt optimiste. O parte se bazeaza pe entuziasmul defavorizatilor, puternici de succese obtinute fata de echipe mult citate precum Capo Verde la sferturile de finala si Moldova in semifinala, cea de-a doua parte are ca punct de baza experienta campionilor.” Seara mergem sa sarbatorim”, anticipa unul dintre sustinatorii echipei lui Beca, in ciuda superstitiilor. In orice caz exista respect intre sustinatorii echipelor, desi aproape unii de altii, incepind cu Imnul National, fiecare dintre ei au ascultat si pe cel al adversarului cu stima cuvenita.

Cronica. Un inceput cu pasi mici, nu este prea cald, insa totusi e cel de al saptelea meci intr-o luna desi nu sunt profesionisti. Ucraina detine bine controlul jocului reusind sa fie periculoasa in unele posibilitati de atac ale lui Yuriy Kalynuch, pe stinga, si Istrati, ca punct de referiment. Dar nu se aprofita de superioritatea tehnica si fizica, desi nu excelenta, a tinerilor in albastru, si e Romania cea care reuseste sa deblocheze derby-ul de est cu Stemat in minutul 24, cu evoluarea unui gol de colt. Dupa 10 minute de proteste pentru interventia dubioasa cu privinta la acelasi Stemat, anticipat in timp ce se pregatea pentru a marca 2-0, insa pentru arbitrul Malito meciul poate continua. Primul timp se inchide cu Romania 1-0 iar fanii intoneaza in cor numele “campioni” pentru a aminti celor ce inca il detin si mai ales pentru ai incuraja preferatii sa repete rezultatele precum in anul 2012.

In cel de al doilea timp echipele inainteaza, si ocaziile de a marca devin tot mai prezente in contraatac. Chiar din primele 5 minute ale meciului Istrati este blocat de iesirea brusca a lui Marco. Este practit ultima miscare din partea Ucrainei , dezamagita si nemotivata de rezultatul 2-0 de catre Stemat in cea de a doua repriza, ajutat de Palade cu o actiune excelenta care a eliberat zona centru. Meciul oricum e controlat bine de catre romani, buni in aparare desi cu careva interventii dure atunci cind e necesar pentru ca mai apoi sa continue cu actiuni de aparare. Doar 10 minute pina la sfarsit, Stemat incearca iar sa atace zona centrala desi vine blocat de adversari, mingea totusi ajunge la Gorga, ce singur nu poate fali in 3-0.

Romania se confirma echipa puternica, concreta, nu spectaculoasa insa veninoasa mai ales datorita lui Stemat, devenit de citiva ani barbatul simbol a acestei echipe. Ucraina, in schimb, e posibil sa fi pus bazele pentru o dezvoltare si o crestere importanta, calitatile nu lipsesc si jucatorii sunt tineri: jumatate din unsprezece au mai putin de 23 de ani, dintre toti interesant tinteste jucatorul Istrati, clasa 1993. Mare incercare si pentru fani, ce pina la sfirsitul meciului s-au straduit sa depaseasca intensitatea entuziasmului echipei adversare chiar daca rezultatul 3-0 nu lasa nici o speranta. Previziunea de la inceputul meciului s-a realizat,si acum DA, putem sa spunem” In seara asta mergem sa sarbatorim”.