Primaria Romei ii saluta pe consilierii straini

foto 1Dupa 7 ani de serviciu in favoarea cetatenilor Romei, in special acela indreptat spre comunitatile de straini,  au expirat mandatele de consilieri straini pe langa Primaria Romei. Cei patru reprezentanti: Tetyana Kuzyk (Europa de est), Maddison Godoy Sanchez (America de sud), Victor Emeka Okeadu (Africa) si Romulo Sabio Salvadr (Asia) vor trebui sa-si lase mandatele in mana primarului Marino,  in asteptarea ratificarii unei legi care sa permita noi alegeri.  Inainte de a-si parasi posturile, consilierii s-au reunit la evenimentul “Romulo Sabio Salvador, sapte ani de reprezentare  si angajament politic”, ce s-a tinut in sala Carroccio din piata Campidoglio. Intalnierea a fost organizata pentru a celebra rolul important pe care l-a jucat reprezentantul asiatic  de-a lungul anilor si care s-a distins prin organizarea unor importante evenimente ca “Sedinta despre amnistia din 2012” sau festivalul de textile din fibre naturale “Fibre filippine”. Romulo Sabio Salvadr personifica figura imigrantului care a reusit, plecind de la zero, asa cum el insusi confeseaza: “Am ajuns in Italia in 1984 si am lucrat ca ospatar, portar si actor, inainte de a deveni antreprenorul unei firme de transporturi. Apoi, in martie 2004, marea ocazie: am candidat pentru postul de consilier strain, pe care l-am ocupat din 2006 si care mi-a permis sa ajut multe persoane. Sper ca aportul meu, ca si a celorlalti colegi, sa nu treaca neobservat.”

Intalnirea a dat posibilitatea diversilor exponenti ai vietii politice din Roma si din intreaga Italie sa-si exprime parerea despre rolul consilierilor straini, despre importanta lor si despre sfarsitul mandatului: “E de neimaginat – a spus Rita Cutini, evaluator pentru suportul social si subsidiaritate –  ca primaria Romei sa renunte la serviciile lor. Orasul nostru devine din ce in ce mai multicultural si, a avea posibilitatea de a lucra cu persoane care sa opereze ca interfata pentru varii comunitati de straini, nu numai ca e esential pentru a imbunatati conditiile de viata a tuturor cetatenilor, dar si pentru a imbogati initiativele primariei datorita ideilor si culturilor lor atat de diverse. Sa nu uitam ca impulsul economic din ultimii ani, adus de “noii locuitori ai Romei”, este extrem de important si pentru bilant. Rolul consilierului strain e prezent de 11 ani la Roma si, in mod paradoxal, nici pana astazi aceste persoane nu au dreptul de vot in sedintele de consiliu municipal, in ciuda faptului ca in orasul nostru strainii reprezinta 10% din populatie. O adevarata nedreptate.”

foto 2Evaluatorul pentru dezvoltare a suburbiilor si intretinere urbana, Paolo Masini, a spus: “Eforturile depuse de Romulo in acesti 7 ani este inestimabil si surasul sau ne-a inveselit chiar si in zilele mai posomorate. E o persoana care gandeste profund, un adevarat om politic care reuseste sa vada dincolo de interesele proprii. Imi doresc cu adevarat ca aceasta lege (legea alegerilor consilierilor municipali straini – n.r.) sa poata fi aprobata in Parlament si, astfel, sa nu se piarda contributia pe care aceste persoane o dau si le urez sa devina cat mai numerosi, pentru a avea un cuvant greu de spus in deciziile pe care le luam in sedintele consiliului orasenesc. Daca-mi este permis sa fac o mica observatie: ar fi de dorit ca acestia sa se ocupe de toate comunitatile de straini si nu doar de aceea proprie.”

La sfarsit, dupa ce si alti colegi si prieteni au intervenit in discutie, a luat cuvantul Romulo Salvador, care a vrut sa lanseze un mesaj: “Au fost 7 ani plini de angajament pentru noi toti, timp in care am abordat multe teme. De la baby gang la sarbatorile comunitatilor si la dreptul muncii. Speranta mea este ca ceea ce am realizat noi sa fie continuat, fie ca vom fi tot noi sau alte persoane, important e ca strainii sa aiba un cuvant de spus in primarie. La urma urmelor, cuvantul “politica” deriva din grecescul “politikè” (ceea ce tine de oras), iar noi facem parte din acest oras.”

 Adriano Di Blasi

(11 decembrie 2013)

Traducere: Dan Popa